Navigace: Pěší toulky českou krajinou > (Nejen) z Prahy všemi směry > Berounsko, Křivoklátsko a Rakovnicko

Berounsko, Křivoklátsko a Rakovnicko

Berounka u Srbska

Tuto malebnou krajinu protéká řeka Berounka, ráj vodáků a rybářů. Oblast zahrnuje Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko a Chráněnou krajinnou oblast Český kras, zajímavé z hlediska geologického, speleologického, botanického .... Je tu vyhlášeno několik přírodních rezervací. 

Poměrně blízko Prahy leží národní přírodní rezervace Karlštejn a Koda, které jsou hezké v každé roční době. V časném jaře je krása krajiny znásobena spoustou květin, typických pro vápencový podklad Českého krasu. Ke konci března či na začátku dubna tu rozkvétají především fialové květy podléšek a bílé květy sasanek, ale i další, leckdy vzácné druhy. Na některých místech rozkvétá dokonce hlaváček jarní nebo koniklec luční, ale na místa, kde tyto dvě výjimečné květiny rostou, se docela určitě nesmí, takže na ně raději nebudu upozorňovat. Ideálním východiskem výletů po této krajině je Srbsko, obec na břehu Berounky.

Již sama cesta z Prahy patrovým vlakem typu City Elefant je vyhlídkovou jízdou. Nejprve Vltava s lodičkami, pak barrandovské skály, dostihové závodiště ve Velké Chuchli, výstavní prvorepublikové vily v Černošicích, televizní vysílač Cukrák, Berounka se svými jezy a mosty, krásně bílý zámek v Dobřichovicích, chatky šplhající vysoko do stráně mezi Řevnicemi a Třebání a konečně na pár vteřin až kýčovitý průhled na hrad Karlštejn. Za Srbskem směrem k Berounu pak u řeky vysoké kolmé skalní stěny.

Poněkud dále, kolem Skryjí, Nezabudic a Křivoklátu, protéká Berounka krajem Oty Pavla, který ho zpodobnil ve svých krásných vzpomínkových povídkách, jejichž hlavním tématem je řeka a ryby. V dětství s rodiči jezdil na "letní byt" do chalupy převozníka Proška v Luhu pod Branovem na Berounce. A od Berounky, z Hýskova, pocházel i další úžasný český spisovatel, František Nepil, který dokázal psát s jemným humorem a nenapodobitelně krásným jazykem o zcela všedních věcech.

Na Berounsku, Křivoklátsku a Rakovnicku je ovšem také řada památek, především starých hradů nebo zřícenin - Karlštejn, Křivoklát, Týřov, Krakovec, Žebrák, Točník, a snad je možné do této oblasti zahrnout i prezidentský zámek v Lánech.

 
© toulkykrajinou.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, reklama PC fórum