Zdroj: převážně podle V. Zumr: Lýkožrout smrkový - biologie, prevence a metody boje, rok vydání 1995
Vývoj lýkožrouta smrkového
Lýkožrout smrkový (Ips typographus) patří do čeledi kůrovcovitých brouků. Lýkožroutů, kteří napadají smrky, je více druhů (dále např. l. lesklý, l. menší), nejběžnější z nich je právě lýkožrout smrkový, a ten je příčinou kalamit v šumavských lesích. Často, byť ne zcela přesně, je pro lýkožrouta používán také výraz kůrovec. Dospělý brouk je kolem 5 mm velký, hnědočerný, po celém těle světle ochlupený. Jeho fotografie můžete najít třeba na tomto odkazu: http://www.biolib.cz/cz/taxon/id13972/.
Lýkožrout smrkový je běžným druhem žijícím ve smrkových lesích, v Čechách je rozšířen ve všech horách a pahorkatinách. Jeho počet je za normálních okolností regulován přirozenými nepřáteli - na všech jeho vývojových stádiích cizopasí různé druhy hmyzu (např. lumci, lumčíci), roztoči, hlístkové a prvoci. Z dravého hmyzu pronásleduje lýkožrouta brouk pestrokrovečník mravenčí nebo drabčíci, z kůry vyklovávají lýkožrouta datlovití ptáci. Za vlhkých podzimů a zim se pod zamokřenou kůrou stromů rychle množí některé plísně a houby, které také dovedou zničit larvy lýkožrouta i dospělé brouky.
Vývoj lýkožrouta smrkového se obvykle uskutečňuje ve smrcích vyvrácených, polámaných větrem či námrazou, oslabených imisemi, na pokácených kmenech, které nebyly včas odkorněny - v zavadajícím lýku takových stromů nachází optimální podmínky pro svůj vývoj. Je-li takovýchto stromů hodně, rychle se rozmnožuje, může mít až dvě pokolení do roka. Např. po polomu, který nebyl včas zpracován, se první pokolení vyvíjí na polámaných stromech, nově vylíhlí brouci už ale stromy se zavadajícím lýkem pro svůj vývoj nenajdou a tak se vrhají na stromy živé. Nejprve na jednotlivé stromy při okraji polomu, vznikají skupinky napadených stromů, tzv. kůrovcová ohniska, a pokud tato nejsou včas eliminována, jsou napadeny celé porosty. Optimální podmínky skýtají lýkožroutu smrkovému stromy o stáří 60 - 100 let, mající ještě značný podíl hladké kůry, kterou se brouk lépe prokouše, a přitom dostatečně silné lýko pro vývoj jeho larev. Lýkožrouta na stromy lákají terpeny, které se uvolňují z vadnoucích stromů či čerstvých řezů, zlomů apod. Takové stromy jim prostě nejvíc "voní". Brouci pak při pronikání do kmene uvolňují další skupinu látek, a to feromony. Ty lákají další brouky, zejména opačného pohlaví, aby je následovali.
Lýkožrout napadá hlavně stejnověké a stejnorodé smrkové porosty, smrky na okraji otevřených porostních stěn a porosty s porušeným zápojem. Takové porosty jsou hodně ohrožovány právě polomy. To je případ mnoha hospodářských lesů v České republice.
Brouci přezimují nejčastěji pod kůrou v místě vývinu, kde pohlavně dospívají, nebo v hrabance pod napadenými smrky. Zpravidla počátkem května začíná jarní rojení, v závislosti na teplotě a vlhkosti. Teplé jaro rojení uspíší, vlhké a chladné počasí je naopak přerušuje (vlhkost kůrovcům obecně vadí, proto se např. v odkorněném kmeni nemohou vyvíjet). Samečci nalétávají na kmeny a zavrtávají se do kůry, v níž hlodají snubní komůrku. Nejprve nalétávají zpravidla do míst na kmeni, kde začíná koruna (tam bývá kůra hladká), postupně osídlují jiné části kmene. Místa závrtů prozrazuje hnědavá drť z porušené kůry, na zdravém kmeni i výron pryskyřice, kterou se strom snaží bránit a některé brouky zahubí. Za nimi pak přilétají samičky, které po spáření hlodají v kůře a lýku matečnou chodbu, do níž kladou průměrně každá asi 60 vajíček. Jeden sameček přitom může oplodnit několik samiček. Z vajíček se líhnou beznohé bělavé larvy. Larvy se zažírají do lýka a vyhlodávají v něm chodby, zvětšují svůj objem, až na velikost 5 - 7 mm. Larvy se pak zakuklí. Vylíhlý dospělý brouk je zprvu bílý, postupně se vybarvuje, žloutne a hnědne, toto období pohlavního dospívání trvá 2 - 3 týdny. V té době vylíhlý brouk hlodá z místa, kde se vylíhl, parohovitě se vinoucí chodbu, přičemž požírá lýko, které ještě zbylo. Toto se označuje jako zralostní žír. Chodby vyhlodané kůrovci a jejich larvami se nazývají požerky, pro každý druh lýkožrouta mají typický tvar a uspořádání.
Celý vývoj lýkožrouta smrkového trvá asi 10 týdnů. Z 1 stromu může při přemnožení vylítávat až 100 000 vylíhlých brouků. Ti se zase vrhají na stromy a celý cyklus se opakuje. Zatímco jarní rojení je zpravidla hromadné, druhé (letní) pokolení se vyvíjí postupně, podle toho, jak se líhnou a dospívají noví brouci. Letní nálet na stromy je tedy rozptýlený a na pohled méně nápadný.
Při jarním náletu lýkožrouta smrkového se zevní známky odumírání smrku začnou projevovat 2 - 3 týdny po náletu. Jehličí začne ztrácet zelenou barvu, světlá, rezne a pak opadává. Zreznutí jehličí nastává do 3 - 5 týdnů poté, co se brouci do kmene zavrtali. Při letním náletu zůstává jehličí zelené i přes zimu, reznout a opadávat začne až na jaře. Pak postupně opadávají větvičky i větší větve, strom zešedne, až je z něho jen mrtvý pahýl, poskytující útočiště dalším druhům dřevokazného hmyzu. Takovéto souše se samozřejmě snadno lámou.